ПРОЈЕКТНИ ДАН

Пројектни дан у нашој школи одржан је 6.12.2018. године, а замишљен је као Смотра пројеката који су реализовани у првом разреду. Ово је била прилика да мало шири аудиторијум види шта раде вредне руке наших првака и њихових учитељица. Желели смо да укажемо да су пројекти важни јер код ученика развијају истраживачке вештине као и вештине планирања и критичког мишљења, а неретко и вештине потребне за решавање проблема. Посебно је вредно развијање интерперсоналних вештина, групног и тимског рада. Жеља нам је била да кренемо да развијамо код деце читав низ вештина потребних у „стварном животу“.

Кроз тимски рад имамо „Свет у нашим рукама“

ХРАМОВНА СЛАВА

Ученици наше школе заједно са својом наставницом веронауке, Станиславом Темеринац су и ове школске године молитвено прославили своју храмовно-сеоску славу Светог Јована Златоустог 26.11.2018. године. Ученици су присуствовали Светој литургији и причестили су се. После много година, благословом нашег епископа бачког Иринеја, посетио нас је епископ мохачки Исихије.

Дан женског фудбала

Регионално такмичење Фудбалског савеза Војводине у малом фудбалу реализовано је је 14.11.2018. у ОШ „Бранко Радичевић“ у Савином Селу. Учестовале су екипе из Новог Сада, Бачке Паланке, Врбаса и Старе Пазове. На такмичењу је био присутан и Јован Вукчевић, руководилац Школске управе Нови Сад.

Наше ученице обрадовала је победа, пехар и златне медаље.

ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ СИЛБАШКИ СПОМЕНАР 1

Промоција књиге „Силбашки споменар 1“ реализована је у сарадњи издавача Историјског архива из Новог Сада и ОШ „Браћа Новаков“ из Силбаша у холу наше школе у четвртак 8.11.2018. године

Учествовали су Мр Лидија Баљ, музејски саветник, руководилац одељења археологије у Музеју Војводине, Катарина Добрић, историчар уметности, конзерватор Покрајинског завода за заштиту споменика културе у Новом Саду. Музичким тачкама програм су обогатили Трио Гајде (Максим Мудринић, Ђорђе Ланчушки и Пера Пејин) из Сивца, као и учитељица Јармила Крижан уз пратњу Вилиама Грње и Јозефа Хрчека. Говорили су и Јан Крошлак, сарадник на монографији као и аутори Будимир Попадић и Мирослва Попадић. Присутнима се обратила и учитељица у пензији Софија Жебери.

Монографија је обрадовала љубитеље књиге и већ се радујемо обећању аутора Будимира Попадића –  Силбашки споменар 1 имаће и свој наставак.

НАУЧНИ КВИЗ

У четвртак 8.11.2018. године одржан је Научни квиз у основној школи „Алекса Шантић“ у Гајдобри, где су гостовали и ученици седмог и осмог разреда наше школе. Ученици су се такмичили у асоцијацијама и квизу „Милионер“, добро се забавили и понешто и научили.

МУЗЕЈСКА ПРИЧА СИЛБАШ, ДЕСПОТОВО, ПАРАГЕ

Веома занимљиву презентацију Музеја Војводине из Новог Сада за чланове наставничког већа у нашој школи у Сибашу у четвртак 1.11.2018. године припремила је Љиљана Трифуновић, музејски саветник и етнолог. Презентација чији је назив „Музејска прича Силбаш, Параге, Деспотово“ вратила нас је у стара времена наших предака. Бројни предмети из Силбаша, Деспотова и Парага поклоњени су Музеју Војводине, како би живели као  сведоци  давних прошлих времена и чували своју непролазну лепоту.

ПРЕДАВАЊЕ И РАДИОНИЦА „ТИЈАНА КЛИК“

Предавање и радионица „Тијана клик“ за ученике 7. и 8. разреда наше школе реализовано је у среду 31.10.2018. године, а предавач је био Игор Јурић, оснивач фондације „Тијана Јурић“.

Циљ овог предавања је едукација ученика како да безбедно користе интернет али и да препознају потенцијалне опасности друштвених мрежа и како да се од таквих опасности заштите. Једна од тема била је и вршњачко насиље са трагичаним исходом.

У оквиру предавања приказана су три филма – инспирисана истинитим догађајима.

ПРЕДАВАЊЕ ИЗ БЕЗБЕДНОСТИ

У уторак 30.10.2018. године у нашој школи у Силбашу одржано је предавање из безбедности/дигитална писменост и безбедан интернет/ за ученике 4. и 6. разреда. Предавачи су били полицијски инспектори из ПС Бачка Паланка.